Od 2 marca wpis do księgi wieczystej, bez względu na wartość nieruchomości, będzie kosztować 200zł. Założenie księgi wieczystej kosztuje 40zł niezależnie od tego, czy będzie ona prowadzona dla mieszkania, działki czy domu. (…) Jeżeli nowy właściciel będzie wpisywany na podstawie darowizny, dziedziczenia lub w wyniku podziału majątku między byłymi małżonkami — opłata będzie wynosić 150zł. Do 2 marca osoby, które nabywają prawo odrębnej własności do lokalu mieszkalnego od spółdzielni mieszkaniowej w wyniku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, ponoszą opłatę sądową za założenie KW i wpisanie ich jako właścicieli w wysokości jednej trzeciej najniższego wynagrodzenia (obecnie 316zł). Zniżka nie obowiązuje, jeżeli spółdzielcze prawo do lokalu nabywa się, nie od spółdzielni mieszkaniowej, a na rynku wtórnym. Po drugim marca opłaty będą równe we wszystkich przypadkach.
Mniej będzie też kosztować wpisanie hipoteki na rzecz banku, który udzielił kredytu na zakup mieszkania. Do tej pory przy ustanowieniu hipoteki dla zabezpieczenia kredytu sąd pobierał dwudziestą część wpisu sądowego, czyli opłata (tak jak w przypadku wpisania właściciela) była uzależniona od wysokości zabezpieczanej kwoty. Od drugiego marca opłata ta będzie stała i również będzie wynosić 200zł, niezależnie od wysokości kwoty, jaka ma zostać zabezpieczona. Niższa będzie też opłata za wykreślenie hipoteki. Tak jak do tej pory będzie ona wynosić połowę kwoty pobranej w celu ustanowienia hipoteki, więc na podstawie nowych przepisów będzie to tylko 100zł.
— Po wejściu w życie nowelizacji niższa będzie również opłata sądowa uiszczana przy zabezpieczaniu praw i roszczeń w księgach wieczystych — podpowiada notariusz Kacprzycka-Pisarek. Odczuą to m.in. klienci dewelopera, którzy po podpisaniu umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego będą chcieli zabezpieczyć swoje roszczenie o przeniesienie własności lokalu. Do końca lutego do wniosku o zabezpieczenie praw i roszczeń trzeba dołączyć opłatę stosunkową w wysokości dziesiątej części wpisu. Ód marca opłata ta zostanie zastąpiona opłatą stałą w wysokości 150zł. — ais Źródło: Rzeczpospolita 30.01.2006
inne informacje »»
|