O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje z rynku magazynowego » Magazyny i grunty - informacje z rynku - archiwum agencji JARTOM » GRUNT TO DORA LOKATA PRZEGLĄD PRASY Z JARTOM
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

GRUNT TO DORA LOKATA PRZEGLĄD PRASY Z JARTOM

Spadek kursu dolara i przeliczanie wartości gruntów na złotówki lub euro spowodowały wahania cen ofertowych. Ich ostateczny poziom ukształtuje podaż. Zdaniem pośredników, będzie wzrastać, gdyż coraz więcej osób przekonuje się do tego, że nieruchomości są najpewniejszą formą lokaty kapitału.(...)

Dolarowe wahania
W minionym roku najważniejszym czynnikiem kształtującym poziom cen nieruchomości miało być wejście Polski do Unii. Do maja w okolicach Warszawy zwiększyło się zainteresowanie osób szukających działek budowlanych, traktujących ten zakup jako lokatę kapitału, jednak zwiększony popyt nie był na tyle duży, żeby wywołać gwałtowne ruchy cen. Ceny ofertowe w najbardziej popularnych lokalizacjach wzrastały w tym okresie o 10 - 15 procent. Bardziej znaczące skutki przyniósł, jak to zwykle bywa, niespodziewany czynnik - gwałtowne obniżenie kursu dolara.
Brak stabilności waluty, która dominowała dotąd w transakcjach na rynku nieruchomości, sprawił, że masowo zaczęto przechodzić na rozliczanie w złotówkach czy też euro, bądź też windować cenę dolarową.
- Gdy spadła wartość dolara, okazało się, że działka w Łomiankach, która kosztowała według starego kursu 210 zł (równowartość 50 dol.), powinna kosztować teraz aż 70 dol.! - Właściciele gruntów próbowali dyktować taką cenę, co jednak było nie do przyjęcia dla osób zainteresowanych ich kupnem. W rezultacie ceny spotkały się gdzieś pośrodku.
Natomiast w Podkowie Leśnej, cena 1 mkw. atrakcyjnie położonej działki pod dom zwiększyła się z 50 do 75 dol., co - nawet biorąc poprawkę na zmianę kursu - oznacza wyraźny wzrost.

Taniej niż mieszkanie
W obecnych realiach gospodarczych najważniejszym czynnikiem warunkującym popyt na działki budowlane jest niska cena przy możliwie najbliższej lokalizacji od granic Warszawy.(...)
Generalnie tereny wschodnie cieszą się coraz większym popytem ze względu na konkurencyjne ceny. W mniej znanej gminie Halinów, mającej dogodne połączenie kolejowe z centrum stolicy (40 min. zajmuje dojazd pociągiem do centrum) można kupić uzbrojoną działkę już za 40 zł za 1 mkw. Rozbudowuje się rejon Maciołek w Kobyłce - 70 - 100 zł za 1 mkw. gruntu budowlanego. Na południowym wschodzie wiele tanich, pięknie położonych terenów jest na sprzedaż w Wiązownie (ceny od 20 zł za 1 mkw.).
Najniższe ceny w bliskich okolicach Warszawy mają byłe grunty rolne, które zmieniły przeznaczenie na budowlane, a nie znalazły się jeszcze w zasięgu budowlanego boomu. Ogromne połacie tego typu obszarów znajdują się w gminach Piaseczno, Lesznowola, Nadarzyn, Grodzisk Mazowiecki czy Błonie. Na tych obszarach można kupić działkę o najbardziej poszukiwanym na rynku standardzie ceny i powierzchni - 1000 mkw. za mniej więcej 40 tysięcy zł.
Im dalej od Warszawy, tym taniej - przykładowo w Wieliszewie i Serocku można kupić działkę za 20 zł za 1 mkw., a w Żabiej Woli za 15 zł za 1 mkw.

Z sąsiadem za miedzą
Mimo niskich cen nie ma popytu na budowlane działki w pustym polu. Największym zainteresowaniem cieszą się tereny, na których powstały już nowe osiedla jednorodzinne. Ich cena także zależy od bliskości granic Warszawy oraz prestiżu nowej zabudowy.(...)
Dynamicznie rozwija się Nadarzyn, który może być przykładem tego, że rozwój rynku nieruchomości jest ściśle związany z rozwojem gospodarczym gminy. Wraz z napływem nowych inwestorów wzrasta zainteresowanie działkami.
JAROSŁAW KACZMAREK

inne informacje »»SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Informacje z rynku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
2006 - 2024 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt