O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje z rynku magazynowego » Magazyny i grunty - informacje z rynku - archiwum agencji JARTOM » Problemy na rynku budowlanym uderzą w magazyny
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

Problemy na rynku budowlanym uderzą w magazyny

2007-07-27
Problemy na rynku budowlanym uderzą w magazyny

Jak donosi portal WNP.PL sytuacja na rynku budowlanym wpływa bezpośrednio na działania deweloperów budujących magazyny.

Zastanawiając się, czy wzrost na rynku magazynowym, który jest bardzo dynamiczny, nie zostanie wyhamowany przez problemy na rynku budowlanym okazuje się, że warunki na rynku budowlanym przekładają się bezpośrednio na działania deweloperów budujących magazyny.
Wpływ na koszty budowy magazynów mają m.in. gwałtownie drożejące ceny działek oraz materiałów budowlanych, rosnące ceny energii, coraz wyższe koszty pracy oraz kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników budowlanych. Sytuacja z zatrudnieniem będzie się pogarszać wraz z rozpoczęciem nowych inwestycji w ramach przygotowań do Euro 2012.
Wzrost kosztów budowy zauważany jest na rynku magazynowym od dwóch lat, przy czym w ostatnim roku tępo było zawrotne.

Jak informuje WNP.PL, na podstawie rozmowy z Dominikiem Witkiewiczem, przedstawicielem jednej z agencji nieruchomości, marże deweloperów mocno spadły a to dlatego, że czynsze za mkw. w magazynach są utrzymywane przez deweloperów na mniej więcej tym samym poziomie. Z sześciu głównych rynków magazynowych w Polsce czynsze wzrosły tylko na dwóch i to nieznacznie.
Jednak w perspektywie roku - dwóch lat na pewno ta sytuacja przełoży się na wzrost czynszów, ponieważ w końcu marża tak się skurczy, że aby nie dokładać do interesu będą musieli podwyższyć opłaty za użytkowanie magazynów, nie tylko tych nowobudowanych.

Na pytanie, dlaczego developerzy nie zareagowali dotąd na wzrost kosztów budowy, otrzymujemy jasną odpowiedź. "Na rynek ciągle wchodzą nowe firmy deweloperskie i rozpoczynane są nowe inwestycje magazynowe. Działki pod te projekty zostały kupione tanio, bo często ponad dwa lata temu czyli przed momentem gwałtownego wzrostu cen. Te firmy potrafią być dużo bardziej agresywne cenowo niż duże firmy obecne u nas od dawna.
Oczywiście dla potencjalnego klienta wynajmowanie powierzchni w obiektach, które ma wybudować "początkujący" na polskim rynku deweloper wiąże się to z pewnym ryzykiem. Można się zastanawiać czy taka firma podoła realizacji takiej inwestycji."

Na pytanie retoryczne, czy nowa sieć drogowa, która powstanie nieco szybciej niż zakładano, dzięki Euro 20112, przyczyni się do powstania nowych rynków magazynowych, otrzymujemy oczywistą odpowiedź. Oczywiście tak. Zwłaszcza będzie się to wiązało z miejscami, gdzie autostrady będą się przecinać. Już w tej chwili coraz więcej inwestycji magazynowych powstaje np. w Strykowie czy w Koninie. Z pewnością inwestycje przyśpieszą zwłaszcza wtedy, gdy drogi już powstaną. 

Źródło: wnp.pl Łukasz Stępniak 22.06.2007 15:59SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Informacje z rynku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
2006 - 2024 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt