O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje z rynku magazynowego » Magazyny i grunty - informacje z rynku - archiwum agencji JARTOM » DŁUG GRUNTOWY NOWY SPOSÓB ZABEZPIECZENIA KREDYTÓW ARTYKUŁ Z BAZY AGENCJI JARTOM
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

DŁUG GRUNTOWY NOWY SPOSÓB ZABEZPIECZENIA KREDYTÓW ARTYKUŁ Z BAZY AGENCJI JARTOM

Prawdopodobnie w 2006 roku zostanie w Polsce wprowadzony nowy sposób zabezpieczania kredytów hipotecznych – tzw. dług gruntowy. Ten sposób zabezpieczania kredytów cieszy się olbrzymią popularnością w Niemczech, w naszym kraju stosowany był do 1947 roku.
Warunkiem wprowadzenia długu gruntowego już w 2006 roku jest szybka nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. W tym tygodniu ma się odbyć w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu, który zakłada roczny okres vacatio legis.
Różnica pomiędzy długiem gruntowym a zabezpieczeniem hipotecznym jest następująca. Hipoteka wpisana do księgi wieczystej nieruchomości jest ściśle związana z zabezpieczoną wierzytelnością. Nie można więc jedną hipoteką zabezpieczyć kredytu na zakup mieszkania, a potem, dodatkowo, kredytu na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Natomiast dług gruntowy, który jest całkowicie oderwany od wierzytelności, umożliwia tego typu operację. Dług gruntowy jest ustanawiany na podstawie umowy notarialnej i - podobnie jak hipoteka - wpisywany do księgi wieczystej nieruchomości. Ale nie wygasa mimo braku wierzytelności. Oznacza to, że kredyt można spłacić, a długu gruntowego nie likwidować i użyć go za jakiś czas jako zabezpieczenie nowego kredytu.
Nowe rozwiązania powinny być korzystne przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy często biorą kredyty na działalność gospodarczą. Natomiast w przypadku kredytów mieszkaniowych dla klientów indywidualnych raczej nie powinno się nic zmienić - nadal dominować będzie hipoteka.
Ten rodzaj zabezpieczenia powinien być również korzystny dla banków. Łatwiej im będzie sprzedać tego typu wierzytelności, szybciej rozwinie się wtórny rynek hipoteczny.
Dnia 23 stycznia 2005 r. swoją działalność rozpoczęło forum naukowe dotyczące instytucji długu gruntowego.
Adres forum: www.dlug-gruntowy.pl
Źródło: Gazeta Wyborcza z 18.01.2005

>>inne informacjeSZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Informacje z rynku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
2006 - 2024 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt