O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje z rynku magazynowego » Magazyny i grunty - informacje z rynku - archiwum agencji JARTOM » HIPOTEKA WŁAŚCICIEL SIĘ ZMIENIA A DŁUGI POZSTAJĄ AKTUALNOŚCI Z AGENCJI JARTOM
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

HIPOTEKA WŁAŚCICIEL SIĘ ZMIENIA A DŁUGI POZSTAJĄ AKTUALNOŚCI Z AGENCJI JARTOM

Hipoteka powstaje z chwilą wpisania jej do działu czwartego księgi wieczystej i jest ściśle związana z wierzytelnością, która zabezpiecza — najczęściej kredytem bankowym zaciągniętym na zakup nieruchomości.

Wniosek o jej ustanowienie składa właściciel nieruchomości na podstawie dostarczonych przez kredytujący go bank dokumentów. Hipoteka wygasa po spłaceniu kredytu. Żeby jednak wzmianka o jej ustanowieniu została wykreślona z księgi wieczystej, właściciel nieruchomości musi złożyć w sądzie wieczystoksięgowym wniosek o jej wykreślenie, wraz z zaświadczeniem z banku o spłaceniu długu.

Hipotekę można ustanowić nie tylko na prawie własności do nieruchomości, ale też na prawie użytkowania wieczystego czy spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, jeżeli została dla niego założona księga wieczysta.

W księdze wieczystej można między innymi wpisać roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości - np. po podpisaniu notarialnej umowy przedwstępnej.

Hipoteka "idzie za nieruchomością", co oznacza, że do jej spłaty zobowiązany jest każdorazowy właściciel mieszkania czy domu, bez względu na to, czy to on zaciągnął kredyt, czy osoba, od której lokal kupił.
Kupując nieruchomość, na której ustanowiona jest hipoteka, warto więc zadbać, by w umowie przedwstępnej znalazł się zapis przewidujący jej przeniesienie lub spłacenie długu, który zabezpiecza, przed podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości.
W praktyce, często przyszły właściciel nieruchomości przelewa część ceny mieszkania nie na konto dotychczasowego właściciela, ale na konto banku, by spłacić dług.

Wśród hipotek rozróżniamy zwykłą i kaucyjną. Zwykła ustanawiana jest, kiedy wysokość długu jest znana, a kaucyjna — gdy jej określenie jest niemożliwe (np. hipoteka w obcej walucie).

W księdze wieczystej można też ujawnić roszczenia do danej nieruchomości, np. o nabycie prawa własności po podpisaniu umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Uniemożliwi to np. deweloperowi powtórne sprzedanie naszego mieszkania i zabezpieczy nas przed utratą wpłaconych pieniędzy na wypadek jego upadłości.
Zgodnie z prawem, w przypadku ogłoszenia upadłości firmy jej wierzyciele — którzy zabezpieczyli powierzone jej pieniądze na jakichś nieruchomościach w formie hipoteki — zaspokajają się właśnie z tych nieruchomości. Oznacza to np., że dostaną pieniądze uzyskane z ich sprzedaży.
— ais
Źródło: Rzeczpospolita 30.01.2006

inne informacje »»SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Informacje z rynku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
2006 - 2024 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt