O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje z rynku magazynowego » Magazyny i grunty - informacje z rynku - archiwum agencji JARTOM » NOWE KIERUNKI ROZWOJU PARKÓW LOGISTYCZNYCH W POLSCE
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

NOWE KIERUNKI ROZWOJU PARKÓW LOGISTYCZNYCH W POLSCE

Rynek nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce wyraźnie wyodrębnia trzy obszary:

 • Warszawa i przyległe okolice,
 • Polska centralna: w tym Błonie, Teresin, Mszczonów i Nadarzyn,
 • inne miasta np. Łódź, Poznań, Katowice i Piotrków Trybunalski. Plany przewidują budowę centrów magazynowych we Wrocławiu i Trójmieście.

  Rynek powierzchni magazynowych składa się z kilku obszarów. Do wynajęcia są zarówno parki logistyczne, jak i obiekty pod lekką produkcję czy budynki magazynowo-biurowe. Do ważnych atutów takich obiektów należą m.in. lokalizacja, dostęp do połączeń komunikacyjnych i technologiczne zaawansowanie. (…)Rynek nowoczesnych powierzchni magazynowych, budowanych przez deweloperów, jest bardzo rozwojowy.

  Wymagania rosną
  Budowane w ostatnich latach przy użyciu nowych technologii budowlanych parki logistyczne pozwalają np. stosunkowo łatwo uzyskiwać duże gładkie powierzchnie, które wytrzymują bardzo duże naciski jednostkowe, a to pozwala na tzw. wysokie składowanie. W takich magazynach towar jest przechowywany na wysokości nawet 8-12 m. Inną cechą charakterystyczną nowoczesnych magazynów jest przylegający do budynków duży plac manewrowy, na którym bez trudu mogą zawracać i wykonywać inne manewry duże ciężarówki, a właściwie ciągniki drogowe z kilkunastometrowymi naczepami. Do nowości trzeba też zaliczyć hydrauliczne doki ułatwiające prowadzenie prac przeładunkowych i korzystanie ze zmechanizowanego sprzętu (wózki widłowe, sztaplarki itp.).
  Jednym z wymogów, na jaki zwracają uwagę najemcy, jest ochrona przeciwpożarowa obiektu, w którym są przechowywane albo tylko przeładowywane towary. Poza tym nowoczesny park logistyczno-magazynowy powinien być ogrzewany i dobrze chroniony. Współczesne hale magazynowe i ich zaplecze muszą mieć bardzo dobrą łączność, stąd instalacje telefoniczne to nie jest tylko jedna linia telefoniczna, ale całe centrale, korzystające z kilkunastu łączy do połączeń z siecią operatorów telekomunikacyjnych. Nie ma też nowoczesnych obiektów magazynowych bez dostępu do Internetu - zazwyczaj jest to łączność bezprzewodowa, pozwalająca kierowcom na korzystanie z połączeń bezpośrednio z kabiny ciężarówki

  Magazyny specjalistyczne
  Wykorzystanie magazynu zależy od systemu dystrybucji towarów, dlatego samo określenie magazyn jest często utożsamiane z pojęciem hali. We wszystkich parkach magazynowych wykonywana jest też tzw. lekka produkcja, polegająca m.in. na konfekcjonowaniu, a zdarza się nawet, że na typowej produkcji. Poza tym wykorzystanie magazynu zależy od systemu dystrybucji towarów. Z tym związany jest rodzaj magazynu, bo mogą to być budynki przeznaczone do:
  • magazynowania zwykłego,
  • magazynowania w pomieszczeniach chłodzonych,
  • przechowywania niebezpiecznych artykułów chemicznych,
  • przechowywania urządzeń precyzyjnych,
  • krótkotrwałego magazynowania towarów łatwo psujących się,
  • przechowywania leków,
  • magazynowania części zamiennych,
  • przechowywania towarów masowych.
  Tak więc budynki magazynowe, usytuowane na terenie parku, nie mogą być jednakowe, a hale muszą być przystosowane do przechowywania poszczególnych produktów i muszą spełniać różne normy techniczne i normy związane z ochroną środowiska. Przyjęcie norm ekologicznych - w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej - wymaga m.in. ograniczenia produkcji w zakładach najbardziej uciążliwych i wyposażenia istniejących zakładów w urządzenia chroniące środowisko, a to wszystko wpływa również na popyt na odpowiednio przygotowaną i zabezpieczoną bazę magazynową.
  Magazyny i parki logistyczne są budowane przede wszystkim na zamówienie dużych sieci handlowych, które będą korzystały z tej powierzchni przy zaopatrywaniu swoich hipermarketów. Duże parki logistyczne są budowane dlatego, że rozwijają się sieci handlowe, a zaopatrywanie hipermarketów ze znacznie oddalonych magazynów powoduje wzrost kosztów, do czego handlowcy nie chcą dopuścić. Wobec zrównoważonej podaży nie rozpoczyna się nowych inwestycji, bo żaden inwestor nie chce narazić się na to, że obiekt będzie stał niewykorzystany. Poza tym powstanie nowych obiektów magazynowych spowodowałoby obniżenie cen najmu, do czego z kolei nie chcą dopuścić właściciele obiektów. Jest jeszcze jedna przyczyna, dla której nie rozpoczyna się nowych inwestycji - obecnie hale magazynowe można wybudować bardzo szybko i bez problemu wyposażyć je w potrzebne klientowi urządzenia. Jeżeli można szybko budować "na zamówienie" - w ten sposób powstaje 78 proc. realizowanych projektów - to budowanie "na zapas" mija się z celem.
  Nowoczesne centra logistyczne, które nie należą do sieci hipermarketów, też nie świecą pustkami. Tak jest nie tylko wokół Warszawy, ale również w rejonie Łodzi, Poznania, Piotrkowa Trybunalskiego i na Śląsku. Wszędzie tam wolnych powierzchni praktycznie nie ma.

  Już nie park, lecz miasto
  W Piotrkowie budowany park magazynowy stanie się najlepiej zlokalizowanym w centralnej Polsce nowoczesnym kompleksem logistyczno-biznesowym o powierzchni ponad 370 tys. mkw. Dzięki inwestycji o wartości 500 mln zł utworzonych zostanie 1200 nowych miejsc pracy. Kompleks usytuowany jest bezpośrednio przy ekspresowej drodze krajowej nr 8 i trasie E76 (tzw. Trasie Katowickiej). Dzięki położeniu przy głównych ciągach komunikacyjnych prowadzących ze wschodu na zachód i z północy na południe kraju, a także z uwagi na bliskie sąsiedztwo łódzkiego portu lotniczego w Lublinku, park ten jest idealnym miejscem dla aktywności ekonomicznych związanych z magazynowaniem i składowaniem. Działania związane z budową parku magazynowego w Piotrkowie rozpoczną się w pierwszym kwartale 2005 r. Jest to inwestycja długoterminowa, przewidziana na 8-10 lat i podzielona na sześć faz.
  Potencjał terenu parku pozwala na uzyskanie powierzchni zabudowy projektowanych budynków magazynowych przekraczającej 370 tys. mkw. Standard wykonania obiektów spełnia najwyższe światowe normy jakości. Każdy z nich będzie mógł być wyposażony w trzon komunikacyjny i część biurową zlokalizowaną nad strefą dostaw.
  Centrum obsługiwać będzie operatorów logistycznych, duże firmy dystrybucyjne oraz przedsiębiorstwa produkcyjne, które zamierzają ulokować swoje magazyny logistyczne w centrum Polski. Będą oni mogli korzystać z infrastruktury umożliwiającej swobodną aranżację obiektu oraz wydzielenia poszczególnych terenów i budynków w sposób elastyczny według indywidualnych potrzeb użytkowników. Zmienia się obraz polskiej branży logistyczno-magazynowej. 80 proc. nowoczesnych magazynów skupionych jest wokół Warszawy. Proporcja ta będzie zmieniać się na korzyść innych regionów m.in. dzięki pomocy finansowej Unii na budowę i modernizację dróg i kolei. Podaż na nowoczesne magazyny poza stolicą będzie rosła również dzięki zagranicznym firmom, dla których Polska to miejsce późniejszej ekspansji na Wschód. Już teraz konkurencją dla Warszawy jest Piotrków Trybunalski, położony na przecięciu się ważnych szlaków komunikacyjnych. Istotnymi ośrodkami logistyczno-magazynowymi mają stać się również Łódź, Poznań, Gdańsk, Wrocław i Katowice, a także inne mniejsze miasta o strategicznej lokalizacji. (...)
  Antoni Sobkowiak

  inne informacje »» • SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

  rodzaj nieruchomości
  rodzaj transakcji
  region
  numer oferty  
  Informacje z rynku
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

  FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

  Imię i Nazwisko, Firma:
  E-mail:
  Telefon:
  2006 - 2024 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt