NEWSLETTER
środa 25.04.2012
PORADA DNIA
Kto rzuci wyzwanie Biedronce? Rynek dystrybucji dóbr szybko zbywalnych jest w coraz większym stopniu zdominowany przez Jeronimo Martins Dystrybucja, operatora sklepów Biedronka. Czy na rynku jest jeszcze miejsce na rodzinne, małe sklepy?
Franczyza szansą dla kupców? Ekspansja sieci dyskontów zagraża nie tylko małym sklepom, ale także zaopatrującym je hurtowniom. Właściciele największych hurtowni dostrzegli zagrożenie. Od kilku lat konsolidują handel w ramach sieci partnerskich i franczyzowych. Zrzeszają one samodzielne sklepy detaliczne. Organizatorzy sieci dostarczają kupcom m.in. narzędzia marketingowe, ułatwiające utrzymanie się na rynku (jednolity branding, gazetki promocyjne).
Czym jest franczyza?
Franczyza jest to metodą ekspansji firm. Z jednej strony pozwala zaistnieć mniejszym firmom (franczyzobiorcom), którym pod marką znanego przedsiębiorcy łatwiej odnieść sukces na rynku. Z drugiej zaś pozwala znanemu przedsiębiorcy (franczyzodawcy) rozwijać biznes niejako cudzymi rękami.
Zobacz, dlaczego w grupie jest raźniej
Sieci handlowe reprezentują zrzeszonych w nich kupców względem dostawców. Pozwala to na wykorzystanie efektu skali. Producenci przy większych zamówieniach oferują bowiem lepsze ceny. Przekłada się to na możliwość osiągania wyższych marż lub konkurowania niższymi cenami.
Franczyzobiorca musi być lojalny
W zamian za możliwość korzystania ze znanej marki i inne profity, franczyzobiorca płaci wynagrodzenie lub zobowiązuje się do zaopatrywania się u franczyzodawcy. W przypadku franczyzowych sieci handlowych ich uczestnicy zazwyczaj zobowiązani są do lojalności zakupowej względem organizatora.
Razem, ale na własny rachunek
Zarówno franczyzodawca, jak i franczyzobiorca działają we własnym imieniu i na własny rachunek. Relacje między organizatorem sieci a franczyzobiorcą określa umowa franczyzowa.
Grzegorz Mikos
ABC RYNKU
Czym są REITy REIT to skrót od angielskiego Real Estate Investment Trust. Jest to instytucja służąca do pośredniego inwestowania w nieruchomości. Zadaniem REITów jest osiąganie stabilnych dochodów. Nie są to jednak dochody pochodzące ze spekulacyjnych transakcji, ale głównie z najmu. Zysk z REITów opodatkowany jest tylko jeden raz – u udziałowców, którzy dostają dywidendę. Ich funkcjonowanie wymaga odpowiednich ram prawnych, których w Polsce brakuje. Grzegorz Mikos
INWESTYCJE RYNKOWE
Maszyny rolnicze w nowej hali magazynowo-produkcyjnej k. Wrześni Firma Rolmako, producent maszyn rolniczych oraz części zamiennych, rozbuduje swój zakład produkcyjny. W Psarach Małych, k. Wrześni (woj. wielkopolskie) powstanie dwukondygnacyjny biurowiec wraz z halą magazynowo-produkcyjną. Łączna powierzchnia obiektu 5400 mkw. Dwunawowa hala zostanie wyposażona w dwie suwnice o rozpiętości 28m i nośności 5t oraz innowacyjny system filtro-wentylacji spawalniczej, który zapewni utrzymanie czystego powietrza na hali. Realizacja inwestycji rozpoczęła się marcu 2012, a planowany termin zakończenia to październik 2012.
Pierwszym najemcą firma logistyczna w Segro Logistics Park Gdańsk Firma DB Schenker Logistics podpisała umowę pre-let z firmą Segro w ramach Segro Logistics Park Gdańsk. DB Schenker zajmie 4 500 mkw. powierzchni magazynowej oraz dodatkowe 850 mkw. powierzchni biurowej w nowym budynku powstającym na niemal 3,5-hektarowej działce. Segro Logistics Park Gdańsk jest usytuowany bezpośrednio przy obwodnicy Trójmiasta i autostradzie A1. Docelowo Segro Logistics Park Gdańsk dostarczy na rynek 95 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biznesowej przeznaczonej na magazyny i lekką produkcje przemysłową.
Hala produkcyjna dla ochrony środowiska w Bolesławcu 17 kwietnia br. odbyło się oficjalne otwarcie nowego zakładu PUH „Elektros” w Bolesławcu. Firma od 2000 roku działa w branży ochrony środowiska. Nowy zakład powstał na 0,5-hektarowej działce na terenie Podstrefy Bolesławiec Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
110 mln zł na pieczywo hamburgerowe 19 kwietnia br. w Strzegomiu (woj. dolnośląskie) wmurowano kamień węgielny pod budowę hali fabrycznej dla Fresh Start Bakeries. Ten międzynarodowy holding jest liderem w produkcji pieczywa hamburgerowego. Nowa piekarnia powstanie w strzegomskiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład będzie miał powierzchnię 12 tys. mkw. Wartość inwestycji to 110 mln zł. Jednym z jej najważniejszych klientów jest McDonald's. Nowa piekarnia w Strzegomiu powinna usprawnić dystrybucję na terenie Polski, Czech i Niemiec. KGL S.A. w hali MLP Tychy Firma Korporacja KGL S.A. wynajęła 1 870 mkw. w parku MLP Tychy. Powierzchnia będzie wykorzystywana głównie jako magazynowa, ale posiada również część biurowo-socjalną. Park MLP Tychy położony jest na działce o powierzchni ponad 17 ha, na której docelowo spółka ma możliwość wybudowania 96 000 mkw powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Park zlokalizowany jest na terenie Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
FlexLink w hali Tulipan Park Poznań Firma FlexLink na podstawie długoterminowej umowy wynajmie 10,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej oraz 1,7 tys. mkw. powierzchni biurowo-socjalnej. Obiekt przygotowany dla FlexLink w ramach Tulipan Park Poznań powstał w oparciu o indywidualną ofertę na nowoczesny magazyn klasy A z zaadaptowaną powierzchnią produkcyjną. W pobliżu przebiegają autostrady A2 Moskwa - Berlin oraz droga krajowa nr 5 prowadząca do Wrocławia. Docelowo Park dostarczy na rynek 250 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej i produkcyjnej.
Hale dla Fabryki Mebli Bodzio powstaną w dolnośląskim Trwają przygotowania do rozbudowy kompleksu produkcyjnego Fabryki Mebli Bodzio w Goszczu w gminie Twardogóra (woj. dolnośląskie). W ramach inwestycji powstaną hale produkcyjne oraz obiekty zaplecza techniczno-magazynowego o łącznej powierzchni zabudowy 40 tys. mkw.
Części zamienne Ford w Prologis Park Teresin Firma Ebrex Polska, która będzie zarządzać ogólnokrajowymi działaniami w zakresie magazynowania i dystrybucji części zamiennych marki Ford, wynajęła 10,7 tys. mkw. powierzchni magazynowej w Prologis Park Teresin, nowoczesnym kompleksie hal magazynowo - produkcyjnych. Park położony jest przy trasie E-30, w odległości ok. 40 km od centrum Warszawy. Kompleks posiada dostęp do własnej bocznicy kolejowej i dzięki temu oferuje do wynajęcia magazyny z koleją.
PepsiCo sprzedaje ponad 28 tys. mkw. Koncern spożywczy PepsiCo planuje sprzedać lub wynająć sześć nieruchomości przemysłowych zlokalizowanych w Polsce. Na sprzedaż wystawione są obiekty w Lublinie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Krakowie. Łączna powierzchnia magazynów wynosi ponad 28 tys. mkw. Wszystkie obiekty magazynowe położone są w strategicznych lokalizacjach, w pobliżu tras wylotowych z miast. Zarówno wielkość jak i rozkład budynków pozwala na różnorodne wykorzystanie obiektów: począwszy od działalności produkcyjnej, po magazynowynie, możliwe jest także stworzenie zaplecza biurowego.
|