O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje z rynku magazynowego » Magazyny i grunty - informacje z rynku - archiwum agencji JARTOM » NIERUCHOMOŚCI PRZEGLĄD PRASY Z AGENCJĄ JARTOM » News 04.04.2012
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

News 04.04.2012

 NEWSLETTER

środa 04.04.2012 


Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu wielu radosnych i ciepłych chwil, wiosennego optymizmu oraz wszelkiej pomyślności. 

Zespół Jartom


PORADA DNIA

Jak działa gwarancja bankowa?
Gwarancja bankowa jest popularnym sposobem zabezpieczania zobowiązań z umowy najmu. Wielu najemców uważa, że gwarancja jest dla nich bezpieczniejsza niż kaucja.

Czym jest gwarancja bankowa?
Gwarancja bankowa to pisemne zobowiązanie banku wobec beneficjenta do zapłaty określonej kwoty, tzw. sumy gwarancyjnej, jeżeli zleceniodawca gwarancji nie wykona wobec niego (beneficjenta) swojego zobowiązania

Co trzeba zrobić, żeby bank wypłacił pieniądze?
W gwarancji bankowej określone są warunki, jakie spełnić musi beneficjent gwarancji, aby bank wypłacił mu środki. Może to być np. konieczność przedłożenia określonych dokumentów.

Jakie są wady i zalety gwarancji?
Wadą gwarancji jest jej koszt, sięgający nawet 5% sumy gwarancyjnej rocznie. Zaletą w stosunku do kaucji jest powierzenie środków podmiotowi z zewnątrz. Gwarancja nie wymaga również zamrażania pieniędzy na czas trwania umowy najmu, chyba że bank jako zabezpieczenie zastosuje blokadę środków na rachunku bankowym.WYWIAD TYGODNIA

Chcesz zarabiać na zmieniających się trendach? Przenieś produkcję bliżej klientów
Czy wiesz, które firmy są w stanie zmieniać lub uzupełniać ofertę kilka razy w sezonie? Kto zarabia na realizacji nietypowych zamówień? Kto ma najkrótsze terminy? To firmy, które ulokowały swoje moce produkcyjne blisko rynków zbytu.
Wywiad z Kamilą Branecką, Dyrektorem ds. Najmu i Sprzedaży w Agencji Jartom

Firmy ze Starego Kontynentu coraz częściej zamiast lokować produkcję w Chinach, rozbudowują moce produkcyjne w Europie i na jej peryferiach.  Jakie są powody takich decyzji?
Powodów jest dużo.  Managerowie, z którymi współpracujemy wskazują na barierę językową, która utrudnia kontrolowanie jakości w chińskich fabrykach. Europejscy producenci chętniej produkują krótsze serie, co jest ważne np. w branży odzieżowej.   Chińscy producenci zazwyczaj nie są skłonni do realizowania zaawansowanych zamówień w mniejszych ilościach. Fabryka w Europie zmniejsza koszty logistyki, pozwala również oszczędzić na cle. Ważny jest czas. Sam fracht z Chin może trwać nawet dwa miesiące. W wielu branżach to lata świetlne.

A co z kosztem siły roboczej?
Koszty siły roboczej w Chinach nie są już tak niskie jak jeszcze kilka lat temu. Lokowaniu produkcji bliżej rynków zbytu sprzyjają również galopujące ceny paliw.

Czy trendy, o których Pani mówi, mają przełożenie na zapotrzebowanie na powierzchnie przemysłowe w Polsce?
Tak. Z satysfakcją zauważam, że po okresie zastoju, który nastał po transformacji ustrojowej, coraz więcej firm inwestuje w moce produkcyjne. Są to zarówno polskie firmy, jak i międzynarodowe koncerny. Stawiają oni na nowoczesne fabryki, zlokalizowane w parkach logistycznych lub w samodzielnych, nowoczesnych halach.
Autor: Grzegorz Mikos


INWESTYCJE RYNKOWE

Hines kupił od międzynarodowego dewelopera Prologis 11 nieruchomości w Polsce
Spółka Prologis sfinalizowała sprzedaż 11 nieruchomości - obiektów dystrybucyjnych o powierzchni 163 795 mkw. oraz gruntu - spółce Hines Global REIT Poland Logistics Holdings I LLC. W skład będącego przedmiotem transakcji portfolio wchodzi dziesięć budynków i grunt pod rozbudowę - zlokalizowane w czterech parkach dystrybucyjnych Prologis: Prologis Park Warsaw, Prologis Park Warsaw III, Prologis Park Wrocław II oraz Prologis Park Będzin. Średni wskaźnik wynajmu powierzchni w tych obiektach wynosi 92,8 proc.
Wartość transakcji to blisko 130 mln dolarów.
Hines zmieni nazwę obiektów znanych dotychczas, jako Prologis Parks na „Distribution Parks".

W Szczecinie hale dla GARO Polska 
Firma GARO Polska Sp. z o.o.  otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC, podstrefa Szczecin.
GARO Polska planuje w szczecińskiej podstrefie wybudować zakład produkcyjny, w którym wytwarzane będą innowacyjne wyroby elektrotechniczne. Hale produkcyjne powstaną na nabytej przez firmę działce. Nakłady inwestycyjne wyniosą minimum 6,4 mln zł.
GARO Polska Sp. z o.o. jest pierwszym inwestorem w szczecińskiej podstrefie SSE EURO-PARK MIELEC.

Sieć hurtowni elektrycznych Alfa Electro w hali Prologis Park Chorzów
Sieć hurtowni elektrycznych Alfa Elektro przedłużyła umowę najmu 5,8 tys. mkw. powierzchni magazynowej w hali Prologis Park Chorzów. Należąca do francuskiej grupy kapitałowej Sonepar Polska firma Alfa Elektro specjalizuje się w hurtowym handlu artykułami elektrycznymi.
Prologis Park Chorzów składa się z siedmiu hal magazynowych oferujących już blisko 140.000 mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej z przeznaczeniem na składowanie, logistykę lub lekką produkcję. Docelowa powierzchnia parku to przeszło 240.000 mkw. Prologis Park Chorzów znajduje się w odległości 4 km od centrum Chorzowa i 1,5 km na zachód od Katowic.

W Gliwicach nowy magazyn dla wyrobów stalowych
30 marca 2012 roku otwarta została kolejna hala magazynowa na terenie Śląskiego Centrum Logistyki SA w Gliwicach. Jest to specjalistyczny magazyn przystosowany do składowania wyrobów stalowych. Jest to jedyny taki magazyn
na południu Polski, w którym można składować tego typu towary bezpiecznie i zgodnie z wszystkimi normami. Powierzchnia nowego magazynu to ponad 4,7 tys. mkw. W magazynie znajdują się dwie suwnice oraz tor kolejowy.
Wraz z powstaniem magazynu Śląskie Centrum Logistyki SA wprowadza na rynek nową, kompleksową i ekologiczną usługę logistyczną „ECO.LOG.STAL”. Jest ona skierowana głównie do producentów wyrobów hutniczych szczególnie blach w kręgach i wyrobów płaskich oraz spedytorów i przewoźników kolejowych. Obejmuje łącznie transport kolejowy towaru od producenta, operacje przeładunkowe oraz krótkie składowanie i dystrybucję własnym transportem samochodowym do ostatecznego klienta.

Grupa AB otrzymała kredyt na budowę centrum logistycznego k. Wrocławia
Spółka zależna grupy AB, B2B IT podpisała z ING Bankiem Śląskim umowę kredytową na finansowanie budowy centrum logistycznego w Magnicach (gmina Kobierzyce, woj. dolnośląskie). Spółka  otrzymała kredyt w wysokości 33 mln zł.
B2B IT wybuduje nowe hale logistyczne na 14,8-hektarowej nieruchomości przy wjeździe na obwodnicę Wrocławia. Maksymalna wartość projektu to około 80 mln zł. Planowane źródła finansowania nowego centrum logistycznego to środki własne i kredyt bankowy. Na inwestycję spółka uzyska też dotację w wysokości około 30 proc. z programu Innowacyjna Gospodarka.

Nestle wybuduje nowe hale produkcyjne
W 2012 roku koncern Nestle planuje zainwestować w Polsce ponad 100 mln zł. W ramach inwestycji zostaną rozbudowane i zmodernizowane zakłady produkcyjne Nestle. Nestle wprowadzi także innowacje technologiczne i podniesie bezpieczeństwo produkcji.
Największa część tej kwoty (60 mln zł) zostanie przeznaczona na rozbudowę i zwiększenie mocy zakładu w miejscowości Kargowa. Fabryka ta specjalizuje się w produkcji słodyczy. Zakończenie inwestycji planowane jest na ten rok.
Rozbudowana i zmodernizowana zostanie także fabryka kulinariów Winiary w Kaliszu. Wartość tej inwestycji to 17 mln zł.

MLP wybuduje hale logistyczne w Mysłowicach
Grupa Millenium Logistic Parks planuje budowę  obiektu magazynowo-logistycznego w woj. śląskim w Mysłowicach. W pierwszym etapie mają powstać hale logistyczne o powierzchni ponad 10 tys. mkw. Obecnie inwestor przeprowadza procedury administracyjne mające na celu ustalenie wpływu budowy kompleksu na środowisko. 

Hale produkcyjne dla Faymonville powstaną w Goleniowie
W Goleniowie (zachodniopomorskie) powstanie nowy zakład produkcyjny belgijskiej firmy Faymonville. Firma od ponad 4 lat prowadzi już działalność w Goleniowskim Parku Przemysłowym. W tym roku ma powstać nowa hala produkcyjna i hala warsztatowo-serwisowa o łącznej powierzchni ponad 6 tys. m2. W nowym zakładzie produkowane będą kompletne naczepy. Wartość inwestycji to 5 mln euro.

Polacy coraz częściej wybierają najem
W lutym br. transakcji na rynku najmu mieszkań  było o połowę więcej niż w tym samym czasie poprzedniego roku. Klienci zainteresowani są przede wszystkim mieszkaniami o wyższym standardzie. Ale to i tak wciąż bardzo niskie liczby – jak podaje Eurostat. Jedynie 2,5 proc. Polaków mieszka w lokalach wynajmowanych na zasadach komercyjnych. Obserwowany wzrost zainteresowania klientów tym segmentem rynku nieruchomości, nie przekłada się na wzrost cen najmu. A to dlatego, że podaż jest wciąż bardzo duża, klienci mają więc w czym wybierać. Ceny najmu nieznacznie, ale spadły w ciągu ostatnich 12 miesięcy na sześciu największych rynkach przeciętnie o 1,5 proc. (dane obliczone dla pięćdziesięciometrowego mieszkania w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu).

Wzrost podatku od nieruchomości bez wpływu na rynek
Stawki podatku od nieruchomości poszły w tym roku w górę w większości miast w maksymalnym wymiarze. Większość podatku od nieruchomości uzależniona jest od wskaźnika inflacji na dany rok. I tak właśnie owe podwyżki tłumaczą władze samorządowe – inflacją i rosnącymi wydatkami bieżącymi. Warszawiacy za metr kwadratowy mieszkania zapłacą o 3 gr. więcej, czyli 70 gr. Za mkw. gruntu będą to 43 gr., wzrost o 2 grosze. Według ekspertów z Rynku Pierwotnego.com znaczenie tych podwyżek jest minimalne. Wysokość podatku od nieruchomości zmienia się co roku i – jak zauważa Piotr Krochmal, prezes Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości – nigdy nie zauważono, by w jakikolwiek sposób wpływało to na podaż czy popyt.SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Informacje z rynku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
2006 - 2024 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt