O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje z rynku magazynowego » Magazyny i grunty - informacje z rynku - archiwum agencji JARTOM » NIERUCHOMOŚCI PRZEGLĄD PRASY Z AGENCJĄ JARTOM » Ile warta jest umowa najmu na czas określony
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

Ile warta jest umowa najmu na czas określony

 NEWSLETTER

środa 16.05.2012 


PORADA DNIA

Ile warta jest umowa najmu na czas określony?
Zawarłeś umowę najmu na czas określony z możliwością jej przedłużenia i myślisz, że masz zapewnione korzystanie z lokalu przez czas w umowie wskazany? Jeśli tak, możesz się bardzo rozczarować.

Przypadek: Klient miał zagwarantowane korzystanie z magazynu do czerwca 2014 r. i płacił czynsz regularnie. Nic nie zapowiadało niespodzianek, a umowa najmu nie przewidywała możliwości jej wcześniejszego wypowiedzenia.
Tymczasem właściciel magazynu wystawił swoje nieruchomości na sprzedaż. Najemca nie obawiał się wypowiedzenia umowy, gdyż była zawarta na czas określony. 

Kiedy zmiana wisi w powietrzu
Tymczasem umowa na czas określony nie zawsze chroni. W razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy.
Jednak nowy właściciel może wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Może się więc zdarzyć, że już po miesiącu od sprzedania hali najemca musiałby poszukać dla swej firmy nowej nieruchomości.

 Jartom radzi
Aby uniknąć takich sytuacji, należy posiadać umowę najmu z datą pewną. Mimo dużej różnorodności sporów uzyskania daty pewnej, Jartom radzi, aby uzyskać poświadczenie daty u notariusza, zwłaszcza że kosztuje to zaledwie 5 zł za stronę. Potwierdzenie daty nie musi nastąpić w chwili zawarcia umowy. Może to nastąpić nawet kilka lat później – byle przed zbyciem nieruchomości. 


ABC RYNKU

Co to jest spółka osobowa handlowa
Spółki osobowe handlowe cieszą się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Wynika to z korzyści podatkowych, jakie osiągają wspólnicy. Dzięki obowiązkowi rejestracji spółek w KRS, ich popularyzacja sprzyja pewności obrotu gospodarczego.

 Spółka osobowa, czyli jaka?
W odróżnieniu od spółki cywilnej, do spółek osobowych handlowych zalicza się spółki: jawne, komandytowe, komandytowo – akcyjne i partnerskie.
Spółka osobowa handlowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Jest więc podmiotem prawa odrębnym od wspólników. Żaden przepis nie nadaje jej jednak osobowości prawnej. W wielu prawniczych publikacjach takie struktury nazywane są ułomnymi osobami prawnymi. W praktyce brak osobowości prawnej jest ich największą zaletą. Dzięki temu dochód ze spółki jest opodatkowany tylko jeden raz – u wspólników.


INWESTYCJE RYNKOWE

DPD w Industrial Park Wrocław, a w Segro Logistic Park Gdańsk DB Schenker Logistics
Pierwszy kwartał 2012 roku był niezwykle udany dla Segro, jednego z czołowych deweloperów i zarządcy nowoczesnej powierzchni biznesowej. 
W tym okresie zostały podpisane cztery umowy typu pre-let na ponad 30 tys. mkw. W Segro Logistics Park Gdańsk powstanie obiekt typu BTS o powierzchni 5,3 tys. mkw. dla DB Schenker Logistics.
Firma DPD, jedna z wiodących firm kurierskich w Eurpie, zajmie terminal typu cross-dock o powierzchni 7 tys. mkw. w Industrial Park Wrocław. Poza tym w parkach w Tulipan Park Poznaniu i Strykowie Segro wybuduje jeszcze w tym roku  17 tys. mkw. powierzchni.
 Segro przedłużyło również umowy z istniejącymi najemcami na łącznie 41,5 tys. mkw. powierzchni: 25 tys. mkw. w Tulipan Park Stryków, 9,6 tys. mkw. w Segro Business Park Gliwice oraz 7 tys. mkw. w Tulipan Park Poznań.

Elektrolux i inni w woj. dolnośląskim zainwestują w hale
W 2012 roku dolnośląskie strefy ekonomiczne wydały 12 zezwoleń dla firm na prowadzenie działalności gospodarczej.
Firmy zainwestują łącznie ponad 506 mln złotych oraz wybudują bądź rozbudują kilka zakładów produkcyjnych.
42,6 mln zł w rozbudowę zakładu w Żarowie zainwestuje Electrolux Poland Sp. z o.o. Firma planuje zakończyć inwestycję najpóźniej do 31 grudnia 2014 roku.
 W Legnickiej SSE co najmniej 128,5 milionów złotych w rozbudowę zakładu na terenie polkowickiej podstrefy zainwestuje japońska spółka Sanden Manufacturing Poland. Inwestycja obejmie m.in. rozbudowę istniejącej hali produkcyjnej oraz wyposażenie jej w nowoczesne urządzenia do produkcji kompresorów do klimatyzacji samochodowych.
Na terenie głogowskiej podstrefy SSE zakład produkcji wyrobów elektrotechnicznych wybuduje firma N.T.I. Sp. z o.o.

Green Factory Logistics w hali Śląskiego Centrum Logistycznego
Nowym najemcą
Śląskiego Centrum Logistycznego została firma Green Factory Logistics. Zgodnie z zawartą umową firma zajmie 1800 mkw. powierzchni magazynowej.
 Green Factory Logistics Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. jest operatorem logistycznym specjalizującym się w dostawach produktów świeżych do Centrów Dystrybucyjnych oraz sieci handlowych.

Mocno w górę podatek za dom i mieszkanie?
W Kancelarii Prezydenta RP prowadzone są prace nad podniesieniem podatku od nieruchomości płaconego przez właścicieli domów i mieszkań.
Eksperci pokazali cztery warianty zmiany zasad wyliczania. Pierwszy wariant podstawowy zakłada, że stawki maksymalne od nieruchomości zależałyby od PKB w przeliczeniu na mieszkańca w regionie, gdzie leży gmina. Wyższe stawki obowiązywałyby w stolicach województw i gminach turystycznych. Drugi wariant radykalny zakłada, że wzrost stawek maksymalnych byłby wyższy i objąłby wszystkie gminy. W najbogatszych podatki mogłyby być nawet sześć razy wyższe niż dziś.   Trzeci wariant zachowawczy zakłada, że stawki byłyby na tym samym poziomie, co obecnie. Opłaty wzrosłyby jedynie w tych budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. W czwartym wariancie „czeskim” o wysokości stawek decydowałaby wielkość miejscowości. Np. w Warszawie o 300 proc. wzrosłyby maksymalne stawki podatki od domów i mieszkań. Dla działalności gospodarczej byłby to wzrost o 200 proc.

Hale produkcyjne i magazynowe Panattoni wybuduje dla Nippon Sheet Glass
Na III kwartał tego roku planowane jest zakończenie budowy inwestycji o całkowitej powierzchni 35 tys. mkw. Panattoni wybuduje hale produkcyjne i magazynowe dla Nippon Sheet Glass, jednego z największych producentów szkła i produktów szklanych. na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN.
 W ramach inwestycji powstaną hala produkcyjna o powierzchni 13,5 tys. mkw., w której będą wytwarzane szyby samochodowe, hala magazynowa o powierzchni 16,7 tys. mkw. oraz 1,6 tys. mkw powierzchni biurowej.
Nowy obiekt zlokalizowany będzie w Chmielowie, kilka kilometrów od Tarnobrzega.

Philip Morris rośnie w Krakowie
 Philip Morris, producent wyrobów tytoniowych, złożył do krakowskiego magistratu wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach rozbudowy kompleksu produkcyjnego w Krakowie. W planach jest realizacja obiektu o powierzchni zabudowy 15 tys. mkw.

Scala Plastics Poland w hali Alliance Silesia Logistics Center na śląsku
Firma Scala Plastics Poland, polski oddział belgijskiego producenta systemów rynnowych z PCV, wynajęła łącznie 1580 mkw. powierzchni magazynowej i biurowo-socjalnej w obiekcie Alliance Silesia Logistics Center. Obiekt Alliance Silesia Logistics Center zlokalizowany jest w Czeladzi na Śląsku, przy międzynarodowej trasie E-75 Warszawa - Katowice, w pobliżu portu lotniczego Katowice Pyrzowice. 
 Najemcami w parku są m.in. takie firmy jak: Eurocash, Gefco, Logista, Rohlig Suus S.A. czy też firmy należące do grupy Saint Gobain.

Bomi sprzedaje działkę pod hale magazynowe
 Grupa Bomi wystawiła na sprzedaż działkę o powierzchni 4 ha, zlokalizowaną pod Olsztynem.  Zgodnie z wcześniejszymi planami grupa Bomi na działce planowała wybudować potężne centrum dystrybucyjne. Dla niedoszłej inwestycji zostało już wydane pozwolenie na budowę.

Części do samochodów Opel, Hyundai, BMW, Mercedes czy Peugeot z Wałbrzycha
W Wałbrzychu (woj. dolnośląskie), na terenie miejscowej strefy ekonomicznej Invet Park na ponad 13-hektarowej działce, w sąsiedztwie fabryki Toyoty powstaje fabryka koreańskiej firmy Mando. To wieloetapowa inwestycja wartości co najmniej 387 milionów złotych, której pierwszy etap zakończyć ma się już pod koniec 2012 roku, a kilka miesięcy później rozpocznie się produkcja części i podzespołów do samochodów. Będą to elementy układów hamulcowych, systemy C-EPS, elektroniczne systemy stabilizacji ESC oraz elementy zawieszenia. Odbiorcami produktów będą fabryki samochodów w Polsce (GM, Opel), w Czechach (Hyundai), na Słowacji (Kia), w Niemczech (BMW, Volkswagen, GM) oraz we Francji (Renault, Peugeot, Citroen). Budowa fabryki ma zakończyć się najpóźniej do końca 2015 roku.

 Drugą firmą, która inwestuje w zakład produkcyjny jest Ronal-Polska Sp. z o.o., który powstaje na ponad 25-hektarowej działce. Budowana hala produkcyjna będzie mieć 4,5 hektara. Do tego dojdą magazyny, lakiernia, biurowiec, parkingi dla samochodów ciężarowych i osobowych.
Ronal zadeklarował się zainwestować co najmniej 240 milionów złotych i planuje zakończyć inwestycje najpóźniej do końca 2013 roku. Fabryka będzie produkować 2 miliony felg aluminiowych rocznie dla takich firm jak Fiat, Mercedes, BMW czy Opel.

W Gliwicach przybędzie terenów inwestycyjnych należących do SSE
Nieruchomości należące do Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy w Gliwicach a także te przejęte od tej firmy przez Skarb Państwa mają być włączone do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strefa ma objąć wszystkie
nieruchomości
należące obecnie bądź w poprzednich latach do Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy.
Pozytywną opinię w sprawie włączenia tych terenów do SSE wydała niedawno Rada Miejska w Gliwicach. Decyzję musi podjąć jeszcze Rada Ministrów. Jeśli Rada Ministrów zgodzi się na włączenie tych terenów do SSE, to powstanie gliwicka podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan. W podstrefie tej oprócz terenów należących aktualnie do  Bumaru-Łabędy znajdą się także uzbrojone tereny inwestycyjne, budynki oraz pełna infrastruktura techniczna dla nowych inwestorów.



SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Informacje z rynku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
2006 - 2024 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt