O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje z rynku magazynowego » Magazyny i grunty - informacje z rynku - archiwum agencji JARTOM » NIERUCHOMOŚCI PRZEGLĄD PRASY Z AGENCJĄ JARTOM » Dlaczego nie można wynająć małej powierzchni w dużej hali | IKEA ma w Katowicach największy w Polsce magazyn zewnętrzny
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

Dlaczego nie można wynająć małej powierzchni w dużej hali | IKEA ma w Katowicach największy w Polsce magazyn zewnętrzny

                                                                   NEWSLETTER
środa, 26.06.2013 

zdjęcie magazyn na sprzedaż w Pruszkowie koło Warszawy oferta w Jartom nr 1854aNa sprzedaż magazyn z biurem
w Pruszkowie koło Warszawy
W rejonie trasy o dużym natężeniu ruchu
także na usługi i handel
zobacz szczegółowy opis magazynu na sprzedaż w Pruszkowie


 ABC RYNKU NIERUCHOMOŚCI 

Dlaczego nie można wynająć małej powierzchni w dużej hali? 

Częste pytanie klientów o niewielkim zapotrzebowaniu na powierzchnię magazynową, to dlaczego w danej hali nie można wydzielić małej powierzchni magazynowej? Powodów odpowiedzi może być kilka.

Moduły
Podstawowy powód to taki, że duże hale tzw. „big boxy” to z reguły obiekty o powierzchni powyżej 10 000 mkw.
W większości przypadków możemy spotkać się z budynkami o powierzchni 15 000 – 20 000 mkw. Minimalne moduły, jakie można wydzielić w tak dużych halach, to na ogół 2 700 – 3 000 mkw.
Siatka słupów i głębokość
Taki podział jest podyktowany rozstawem słupów oraz głębokością hali. Siatkę słupów, z jaką możemy spotkać się w "big boxach", to z reguły: 12 x 22,5 ; 12 x 24 lub 12 x 25. Taka przykładowa siatka słupów jest najbardziej odpowiednia dla umieszczenia dużej ilości bram w takiej hali.
Głębokość takich budynków waha się między 70 a nawet 90 metrów. Oczywiście ścianę wydzielającą można byłoby postawić przy takich wymiarach, natomiast pytanie jest czy znalazłaby się firma chcąca funkcjonować w tak wąskich modułach?
Funkcjonalność
Także funkcjonalność – to kolejny powód dla którego żaden deweloper nie będzie raczej skłonny wydzielać takich małych powierzchni.
Brama wjazdowa
Następnym powodem może być fakt, że do tak wąskiego modułu nie będzie należeć ani jedna brama wjazdowa. W tego typu budynkach 1 brama wjazdowa przypada średnio na 1000 mkw. Więc od razu nasuwa się kolejne pytanie, czy najemca mógłby funkcjonować bez bramy wjazdowej lub korzystać z sąsiadem z jednej bramy? Raczej nie, bo ciężko byłoby używać jednej bramy jeśli w jednym momencie zjawiłoby się kilka ciężarówek do rozładowania.
Ściana działowa
Kolejny powód to koszty ściany działowej. Standardem na polskim rynku nieruchomości magazynowych jest to, że taki koszt pokrywa Właściciel. Zupełnie inaczej rozkładają się koszty ścian działowych gdy w budynku o powierzchni 20 000 mkw. należy ich postawić średnio 3 do 5 niż gdybyśmy mówili o 20 ścianach.
Lokalizacja
Z obiektami "big box" spotkać się można poza granicami dużych miast, głównie w strefach przemysłowych. Przeznaczone są one szczególnie dla firm logistycznych, które potrzebują znacznej powierzchni składowania z dużą ilością bram, dla których lokalizacja miejska nie jest wymagana.
Lokalizacja więc może być kolejnym argumentem za tym, aby niewielkiej powierzchni do składowania swojego asortymentu firma poszukiwała raczej w granicach miasta.

 Podsumowując, wydzielanie tzw. small unitów – czyli małych modułów magazynowych w dużych halach logistycznych jest po prostu dla deweloperów takich powierzchni nieopłacalne a dla najemców nie funkcjonalne.


INWESTYCJE RYNKOWE

Panattoni w Krakowie powiększy się dla Rohlig Suus Logistics
Operator logistyczny Rohlig Suus Logistics wynajmie dodatkowe 3423 mkw. w Panattoni Park Kraków - podaje deweloper. Obecnie Rohlig Suus Logistics zajmuje 3740 mkw., a zgodnie z nową umową będzie wynajmował w parku Panattoni koło Krakowa ponad 6900 mkw.
Nowa powierzchnia dla Rohlig Suus Logistics jest obecnie w trakcie budowy. Po rozbudowie Panattoni Park Kraków będzie miał ponad 20400 mkw. powierzchni.
 Park zlokalizowany jest 10 km od Krakowa, wzdłuż krajowej drogi numer 44, 800 m od węzła transportowego łączącego drogi A4, E77, E40.

IKEA ma w Katowicach największy w Polsce magazyn zewnętrzny
Nowy magazyn w Katowicach właśnie został oddany do użytku. Jest to największy w Polsce magazyn zewnętrzny IKEA. Hala ma powierzchnię blisko 6 tys. mkw. 
 
Decyzję o budowie nowego magazynu zewnętrznego podjęto w związku z intensywnym wzrostem liczby klientów katowickiego sklepu.

British-American Tobacco sprzedał halę magazynowo-biurową o powierzchni 29 tys. mkw.
Obiekt magazynowo-biurowy o powierzchni 29 tys. mkw., wybudowany na 12-hektarowej działce w miejscowości Jawornik, został sprzedany przez firmę  British-American Tobacco. 
 Nieruchomość usytuowana jest w pobliżu drogi krajowej Karków-Myślenice z bezpośrednim dojazdem do Zakopianki.

zdjęcie magazyn Good Point Puławska Panattoni do wynajęciaGood Point Puławska: Cursor SA przedłuża umowę
Firma Cursor SA o kolejne trzy lata przedłużyła umowę oraz zwiększyła wynajmowaną powierzchnię w centrum logistycznym Good Point Puławska - podaje odpowiedzialny za komercjalizację parku deweloper Panattoni.
Na podstawie nowej umowy firma Cursor zajmie 12,6 tys. mkw., zamiast wcześniejszych 7,1 tys. mkw.
Good Point Puławska to centrum logistyczne zlokalizowane 15 km od południowej obwodnicy Warszawy (S2) i 25 km od centrum stolicy. 
 Park składa się z jednego obiektu o powierzchni 43,5 tys. mkw. Hala dostosowana jest do potrzeb wysokiego składowania.

 

LEK S.A. rozbuduje w Strykowie zakład produkcyjny
Dzięki nowemu zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej w podstrefie Stryków Łódzkiej SSE firma LEK S.A. rozbuduje Centrum Produkcyjno – Logistyczne - informuje serwis ŁSSE. W ramach przedsięwzięcia dobudowany zostanie nowy budynek oraz rozbudowane zostanie istniejące zaplecze logistyczno-magazynowe wraz z infrastrukturą drogową i techniczną.
 Spółka zainwestuje do 30 września 2015r. na terenie podstrefy Stryków co najmniej 125 mln zł.

Hochtief zbuduje obiekt magazynowo-przemysłowy dla Sopem
Firma Hochtief została wybrana na wykonawcę fabryki montowania silników elektrycznych firmy Sopem.
Hala produkcyjno-magazynowa o powierzchni 12694 mkw. powstanie na terenie Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Realizacja prac budowlanych rozpocznie się w czerwcu br. i potrwa do lutego 2014 roku.
 Firma Sopem należy do firmy Somfy - lidera w branży produkującej silniki elektryczne do krat, rolet, żaluzji, markiz oraz bram.

KPT: dwa nowe zezwolenia
Dwie kolejne firmy zainwestują na terenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej - informuje serwis Krakowskiego Parku Technologicznego.
Firma PROTECH sp. z o.o., działająca w branży metalowej, otrzymała drugie już zezwolenie. Firma rozbuduje swój zakład działający w podstrefie Zator. Wartość inwestycji to 13 mln zł.
 Z kolei Krakowskie Zakłady Wyrobów Papierowych Trefl-Kraków wybudują na terenie podstrefy Niepołomice nowy obiekt produkcyjno-magazynowy wraz z częścią biurową. Nowy zakład spółki oparty będzie o innowacyjne rozwiązania i najnowocześniejsze technologie. Trefl zainwestuje na terenie strefy 11 mln zł.

Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny: początek budowy pierwszego zakładu
W Nowym Kisielinie (k. Zielonej Góry), na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, rozpoczęła się budowa zakładu produkcyjnego spółki Darstal. Jest to pierwsza inwestycja, która powstaje na obszarze LPP-T.
Darstal buduje zakład na 2,5-hektarowej działce objętej Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Uruchomienie produkcji planowane jest jesienią 2013 r.
 W Nowym Kisielinie wytwarzane będą m.in. elementy do turbin wiatrowych.

SSE Euro-Park Mielec: dwa nowe zezwolenia
Pod koniec maja br. dwie nowe firmy otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE Euro-Park Mielec - informuje serwis ARP.
W podstrefie Zagórz zainwestuje 22 mln zł firma „W.P.S. Sp. z o.o.”. Inwestor zbuduje halę i zakupi maszyny do produkcji korpusów osi stosowanych w pojazdach i maszynach rolniczych.
 Natomiast firma Zakład Produkcyjno-Handlowy „SIATEX” Artur Fert na terenie podstrefy Zamość zakupi zabudowaną działkę i zbuduje halę produkcyjną wraz z zapleczem logistycznym i administracyjno-biurowym. W zakładzie prowadzona będzie produkcja szerokiego asortymentu siatek ogrodzeniowych oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Wartość tej inwestycji to 5,7 mln zł.

Nowe inwestycje w Łódzkiej SSE
Firmy: HTL-Strefa S.A., Sonoco Poland - Packaging Services Sp. z o.o. oraz ASTI Sp. z o.o. otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - informuje serwis ŁSSE.
Sonoco Poland - Packaging Services Sp. z o.o. zainwestuje w podstrefie Kutno do 31 grudnia 2014 r. co najmniej 17,4 mln zł. W ramach inwestycji powstanie nowy zakład produkcji opakowań.
Z kolei ASTI Sp. z o.o. wybuduje i wyposaży halę produkcyjną wraz z zapleczem socjalnym, magazynem oraz nowoczesnym laboratorium. Zakład produkujący przyprawy i mieszanki przyprawowe powstanie w Przykonie. Spółka zainwestuje na terenie strefy do końca 2016 roku co najmniej 1 mln zł.
 Natomiast w Łęczycy zostanie rozbudowany zakład firmy HTL-Strefa S.A. W pierwszej fazie inwestycji spółka zwiększy moce produkcyjne, a w fazie drugiej rozbuduje powierzchnię magazynową. Z kolei HTL-Strefa S.A. zainwestuje na terenie ŁSSE do 1 lipca 2016 r. co najmniej 3,4 mln EUR.

Legnicka SSE: kolejne zezwolenie dla CCC Factory
Zarząd Legnickiej SSE udzielił kolejnego zezwolenia firmie CCC Factory na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie LSSE, w podstrefie Polkowice - informuje serwis LSSE. CCC Factory planuje zwiększenie zdolności produkcyjnych i sprzedażowych swojego zakładu, inwestując na terenie podstrefy w Polkowicach do końca 2015 roku co najmniej 40 mln zł. W ramach przedsięwzięcia powstanie nowoczesna hala wysokiego składowania wraz z zapleczem socjalno-biurowym. Zmodernizowany zostanie także posiadany park technologiczny. 

INNE WIADOMOŚCI W SKRÓCIE:
Rex-Bud Budownictwo rozpoczyna budowę zakładu produkcyjnego około 8 tys. mkw. dla The Pasta Food Company w Opolu (woj. opolskie).
Zakład firmy Klippan Safety rozbudowuje swoją halę w woj. zachodniopomorskim w Stargardzie Szczecińskim, o powierzchnię 2100 mkw. oraz o dział techniczny.
Kompleks produkcyjny firmy Kampol-Fruit zlokalizowany w Milejowie (woj. lubelskie) zostanie rozbudowany.
Radni Opola powołali spółkę, która będzie odpowiedzialna za budowę i prowadzenie Parku Naukowo-Technologicznego.

Newsletter wydaje zespół Jartom
kontakt:
news@jartom.plSZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Informacje z rynku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
2006 - 2023 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt