Wartość globalnej spedycji spadła o ponad 2%. Jakie perspektywy przyniesie 2023 rok?

Wartość globalnej spedycji w 2022 roku spadła o 2,4 procent. Rynek logistyczny wyraźnie zwalnia, ale jest nadzieja na odbicie w 2023 roku. - informuje JARTOM Real Estate

Rynek logistyczny zwalnia

Globalny rynek spedycji osiągnął w 2022 roku wartość 263,1 mld euro, co stanowi spadek aż o 2,4% w porównaniu do roku 2021. Co istotne, nominalnie wartość rynku wzrosła o 27,6%, co pokazuje skalę inflacji napędzanej przez wzrost cen energii, paliw i stawek w transporcie. To właśnie te czynniki miały ogromny wpływ na wygląd branży logistycznej w ubiegłym roku. Zwiększały one koszty logistyki, hamując popyt na rynkach. Innym bardzo istotnym czynnikiem mającym wpływ na dynamikę na rynku była oczywiście wojna na Ukrainie. Spowodowała ona konieczność zmian na wielu trasach, co znacząco podniosło koszty transportu. Jakie są prognozy na 2023 rok? Eksperci przewidują lekkie odbicie. Niestety, wzrost ten ma być niewielki, gdyż wyniesie jedynie 0,7%. Głównym motorem napędowym rynku logistycznego w 2023 roku mają być rynki wschodzące, zwłaszcza azjatyckie.

Informacje o JARTOM Real Estate

JARTOM Real Estate to suma doświadczenia naszych ekspertów przez 30 lat naszej działalności na rynku magazynów i hal produkcyjnych. Z doświadczenia wynika sprawność i zrozumienie zaawansowanych potrzeb naszych Klientów. Pomagamy korporacjom i polskim firmom zmienić  magazyn na lepszy.


JARTOM Real Estate


<< powrót do listy artykułów

Kontakt:

zdjęcie Kamila Branecka

Kamila Branecka

Dyrektor ds. Sprzedaży i Najmu

Zadaj nam pytanie* pola oznaczone gwiazdką są wymagane