Architektura przemysłowa z lotu ptaka
Jolanta Owerczuk w artykule pt. Architektura z lotu ptaka analizuje zalety postrzegania budynków zabytkowej, współczesnej i przemysłowej architektury z lotu ptaka. Taka perspektywa ukazuje nam nowe walory estetyczne i praktyczne obiektu, dotychczas niedostrzegalne przez człowieka.
Człowiek poznaje obiekty realne poprzez różne zmysły. Jednakże najwięcej informacji i najszybciej przekazuje mu zmysł wzroku. Ze względów technicznych i finansowych, większość obiektów jest nam dostępna wzrokowo za pomocą zdjęcia. Sposób zrobienia zdjęcia będzie każdorazowo decydował o naszej ocenie walorów estetycznych i praktycznych konkretnego budynku.
Do niedawna jedynym sposobem robienia zdjęć obiektom architektonicznym była perspektywa żaby (w fotografii określana jak perspektywa normalna). Obiekty były postrzegane z wysokości człowieka, rejestrowane aparatem o poziomym ustawieniu osi obiektywu. W przypadku wysokich obiektów, wzrok co prawda kierował się ku górze zmieniając nieco perspektywę widzenia, to jednak było to wciąż spojrzenie z poziomu ziemi.
Dosyć dawno już dostrzeżono, że szczególne cechy ma widok z góry. Na początku obserwacje obiektów z góry były ograniczone technicznymi barierami. Możliwe było jedynie wykonanie zdjęcia z wysokiej wieży lub szczytu górskiego. Dopiero możliwość latania przyniosła w tym względzie nowe możliwości. Fotografia z wysokości kilkuset metrów pozwoliła nam zobaczyć obiekty architektury zabytkowej i nowoczesnej w nowej odsłonie. Dostrzeżono, że widok z lotu ptaka dopełnia postrzegany z ziemi obraz architektury, a nierzadko tylko obraz z lotu ptaka pozwala na uchwycenie idei przyświecającej architektowi.
Jedną z zalet postrzegania obiektów z góry jest fakt, że zdolność układu do kompensacji zmiany wielkości w zależności od odległości postrzeganego obrazu jest mniejsza w kierunku pionowym niż przy „normalnej” poziomej linii wzroku. Takie spojrzenie powoduje, że oglądane obiekty z góry stają się małe, bez wyraźnych zarysów szczegółów formy. Obiekty o geometrycznych kształtach zyskują z tej odległości na wyrazistości. Z takiej perspektywy budynki zwężają się optycznie ku dołowi.
Oglądanie budynków z lotu ptaka to nie tylko odkrywanie nowych walorów estetycznych. To także aspekt praktyczny. Spojrzenie na nieruchomości przemysłowe, skrzyżowania, sieci dróg z lotu ptaka pozwala nam uchwycić w wyobraźni umiejscowienie tych obiektów w przestrzeni. Pojedyncze obiekty stają się elementami większej całości, częścią urbanistycznej mozaiki miasta. Obraz z lotu ptaka odkrywa także przed widzem zasady kompozycyjne obiektu. To w pewnym sensie syntetyczne ujęcie obiektu. Zdjęcie satelitarne pozwala nam także lepiej uchwycić różnice pomiędzy powierzchniami konkretnych obiektów. Z punktu logistycznego zdjęcia satelitarne to nieoceniona pomoc w pracy.
Przykłady zdjęć architektury przemysłowej z lotu ptaka: Maxima Industrial Park Tulipan Park Warszawa ProLogis Park Nadarzyn
Kontakt:
Kamila Branecka
Dyrektor ds. Sprzedaży i Najmu